Marketing MLM. Co to jest i czy trzeba się bać?
Marketing MLM to skrót od nazwy Multi Level Marketing. Czyli Marketing wielopoziomowy. Inne synonimy to: marketing sieciowy czy network marketing I to jest najważniejsze twierdzenie. TO NIE JEST PIRAMIDA FINANSOWA – najczęstsze postrzeganie tego typu sprzedaży, przez ludzi, którzy nie mają odpowiedniej wiedzy. Postaram się odczarować jego zły image i pokazać, że tego typu sprzedaż może dawać dochody i być satysfakcjonująca.
Różnica między piramidą finansową a marketingiem MLM.
Mechanizm działania piramid finansowych polega na pozyskiwaniu przez ich założycieli jak największej liczby uczestników, którzy wpłacają pieniądze w system. Fraza wpłacają pieniądze, jest kluczowa, ponieważ poza wizją zysków w nieokreślonej przyszłości, nie ma zwykle nic w zamian, za to jest nacisk na werbowanie osób. Taki system jest z góry skazany na upadek, bowiem wymaga stałego, świeżego dopływu nowych uczestników. Załóżmy, że wpisuję się do systemu finansowego, gdzie przynależność wymaga składki. Np. co miesiąc. I szukam kolejnych osób, którzy też tak zrobią, bo od tego uzależniona jest moja prowizja. Jeśli, nie znajdę takich osób, lub ci, którzy weszli, przestaną wpłacać składki, nie "zarobię". Piramida sypie się, kiedy zawiedzie jeden czynnik - czynnik ludzki.
Marketing MLM - jego mechanizm polega na przekazywaniu produktu lub usługi od producenta do odbiorcy. Fraza przekazywanie produktu jest kluczowa, bowiem uczestnik otrzymuje to, za co płaci, w postaci produktów. Tak jak w każdym sklepie. Wielopoziomowy, to słowo, które określa system prowizji /wynagrodzeń dystrybutorom produktów. Struktura przypomina bardziej drzewo lub krzak, gdzie poszczególni członkowie są na różnych szczeblach. W MLM podstawą do ustalania prowizji jest ilość sprzedanych produktów. Im więcej sprzedam, tym większą prowizję firma mi wypłaci. Coś a`la przedstawiciel handlowy ale detaliczny. W przypadku drugim zarabiania w marketingu MLM, czyli dodatkowe prowizje za budowanie zespołu sprzedaży to extra bonus od firmy. Propagując produkty na szersza skalę (zespół może więcej) płaci mi także za pracę marketingową, ponieważ branża MLM cechuje się brakiem nakładów na reklamę i zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, stanowią gratyfikację dla sprzedawców, którzy są chodzącą reklamą.
Ile kosztuje reklama?
To zależy od stacji, pory nadawania, czasu emisji, długości emisji oraz popularności programów sąsiadujących. Według tego źródła (klik) pół minuty reklamy w popularnej stacji tv, w tygodniu, w okolicach tzw hitu wieczornego kosztuje ok 100.000 zł Reklama, aby była skuteczna, musi wejść w głowę, zatem trzeba ją puścić kilka / kilkanaście / kilkadziesiąt razy..
A jest to tylko wycena reklamy w telewizji. W jednej stacji.. Przy zmasowanej kampanii, duże firmy łożą na reklamę wielokanałowo: w prasie, telewizji, mediach społecznościowych, sklepach wielkopowierzchniowych.. przy czym ta reklama nas dosłownie osacza. Nie będę nawet próbować szacowania, jak wielkie są to koszty.
W marketingu MLM, nie ma kosztów dystrybucji typu pośrednik, hurtownik, sprzedawca. Nie ma kosztów reklamy medialnej. Kropka. Członek zespołu reklamuje i sprzedaje a do dyspozycji ma pomoce w postaci broszur, ulotek, materiałów od producenta, materiałów szkoleniowych od managerów. Ale przede wszystkim, najwięcej wynosi z własnego doświadczenia, gdyż dystrybutorzy - opiekunowie, sami używają towarów, które polecają. Czy muszą?- nie. Ale wówczas nie byliby wiarygodni.
To właśnie znajomość własna produktów, daje siłę sprzedaży, gdyż najlepiej polecamy coś, co sami znamy, czego doświadczyliśmy. Dzieje się to na każdym kroku i dotyczy każdej dziedziny życia. Polecamy sobie nowy ciuch, kosmetyk, miejsce zabawy, wypoczynku, czyjeś usługi.. W każdej minucie naszego życia, dzielimy się świadomie lub nie, wiedzą która coś poleca lub przed czymś przestrzega. I to jest siła, która działa. Niektórzy nawet nie wiedzą, że stosują taką technikę. Nie da się efektywnie sprzedać czegoś, czego nie znamy, klient / odbiorca / koleżanka czy znajomy to wyłapie, choćby podświadomie. Nawet farmaceuci i lekarze mają szkolenia z nowych leków/ suplementów i dlatego w okolicach promocji nowego produktu w aptekach sprzedaje się to samo co drugiej osobie. A szkoda.
Jak się zarabia w Marketingu MLM?
To zależy już od konkretnej sieci. Ale dobrze byłoby, gdyby system był znany od początku i niezmienny. Tak jest w Forever w przypadku chęci zarabiania polegającym także na budowaniu zespołu dystrybutorów. Nowy sprzedawca dąży do pozycji lidera/ managera. Uczy go własny lider, osoba, która zaprosiła do współpracy. Gdy osiągnie się status lidera/menagera, uzyskuje się tzw. dochód pasywny czyli co miesięczne dochody związane z poziomem obrotu wygenerowane przez grupę. Co nie oznacza, że na tym kończy się "kariera". Dalsze awanse i prowizje finansowe, zależne są od tego, ilu nowych menagerów będzie w grupie. MLM to praca zespołowa. Wszyscy sprzedają produkty, kiedy jeden awansuje, często pociąga za sobą drugiego. Cel jest wspólny. Raz osiągnięty poziom, jest stały. I to jest piękne.
W tym systemie sprzedaży, nie ma kadry kierowniczej. Owszem, jest założyciel i miejsce główne dowodzące procesem produkcji czy kluczowymi decyzjami dotyczącymi powstawania i rodzaju produktów. Jednak każdy dystrybutor - opiekun ma takie same prawa i możliwości w firmie i od niego zależy jak bardzo będzie zaangażowany w sprzedaż czy zapraszanie nowych dystrybutorów.
Z wiadomości, które udało mi się uzyskać, prowizje za sprzedaż produktów w Forever to kilkaset złotych. W przypadku budowania zespołu, zaczynają rosnąć od tysiąca-dwóch tysięcy, poprzez 4 tysiące w kolejnym awansie do ok. 6 tysięcy złotych na pozycji lidera. A to tylko początek.
Marketing MLM na przykładzie Forever - główne korzyści
Dodatek od autorki:
W momencie pisania tego postu, mam status zarejestrowanego członka Forever tzw. FBO, z możliwością zakupów w cenach hurtowych. Powyższy post jest informacją opisową i promocyjną. Testuję produkty Forever aby poznać ich jakość i podzielić się wiedzą a także zdecydować, czy chcę budować strukturę. Jeśli ktoś chce się przyłączyć i wspólnie poznawać Forever, zapraszam.
P.S. Obrazki, na potrzeby postu, są zaczerpnięte z internetu.
W marketingu sieciowym przedstawiciele firmy budują rynek konsumencki dla wybranej firmy i są za to wynagradzani. Pieniądze wynikają z wypracowanego obrotu produktami, także nie ma mowy o piramidzie finansowej. Można powiedzieć, że przedstawiciele firmy są zewnętrznym działem marketingu. Firma oszczędza olbrzymie koszty reklamy.
Firma Forever istnieje 40 lat na rynku światowym, co świadczy o jej stabilności, dobrej kondycji finansowej i jakości produktów.